Dom parterowy nie jest częstym widokiem wśród polskich krajobrazów. Jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego warto?
Polski krajobraz coraz częściej przyozdabiany jest domami parterowymi, czyli takimi, w których powierzchnia mieszkalna znajduje się jedynie na parterze, nie ma piętra ani schodów prowadzących na piętro.
Jak przy każdym rodzaju domu także i dom parterowy ma swoje wady i zalety. Zanim podejmie się decyzję o budowie tego rodzaju budynku mieszkalnego, trzeba przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” i z taką właśnie pomocą do Was śpieszymy.
Największą zaletą mieszkania w domu parterowym jest fakt łatwej dostępności wszystkich pomieszczeń. Cała powierzchnia mieszkalna znajduje się na jednym poziomie, więc nie ma problemu z dostaniem się do poszczególnych pomieszczeń nawet z dzieckiem znajdującym się w wózku czy przenosząc ciężkie i duże przedmioty.
Dużą zaletą budowy domu parterowego jest również walor połączenia go z ogrodem, który może stać się niejako przedłużeniem poszczególnych pomieszczeń. W zasadzie każde pomieszczenie można „ozdobić” oknami tarasowymi (drzwiami), które pozwolą w każdej chwili wychodzić na zewnątrz i korzystać z uroków natury.
Dom parterowy to także wygoda dla osób niepełnosprawnych poruszających się na przykład na wózku inwalidzkim – nie trzeba przedostawać się na wyższe piętra, a jednocześnie wszystko ma się w zasięgu ręki.
Dom parterowy ma również wiele zalet, jeśli wziąć pod uwagę jego estetykę. Potrafi zachwycać przestronnością. Wchodząc do takiego domu, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że jest w nim dużo miejsca. Oczywiście może go być tyle samo, ile w sąsiadującym domu jednopiętrowym, jednak rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym piętrze pozwala lepiej zobrazować sobie, ile przestrzeni użytkowej faktycznie jest dostępne.
W domu parterowym świetnie będą się czuć osoby starsze, którym wchodzenie po schodach sprawia trudność. Nie będą wyłączone z życia rodzinnego, tylko będą mogły brać w nim czynny udział bez obaw o to, że potrzeba im będzie pomocy podczas przemieszczania się.
Jeśli pod Twoją opieką znajduje się osoba chora, starsza, leżąca lub niepełnosprawna, a rozważasz budowę domu parterowego, to z całym przekonaniem możemy Ci podpowiedzieć, że to będzie dobry wybór. Wspomożesz i siebie, i osobę, którą się na co dzień zajmujesz.
A skoro już o tym mowa… Dom parterowy sprawdzi się także wtedy, kiedy Ty sam zamierzasz w nim mieszkać aż do swojej starości. Będziesz się w nim dobrze czuł, a osoby, które będą z Tobą mieszkać, również będą mieć ułatwioną ewentualną opiekę nad Tobą.
Jeśli jesteś rodzicem, wiesz, że trudno jest upilnować grupę dzieciaków, które mają tysiąc pomysłów na minutę. Zapewne zdarzyło Ci się martwić, czy okna na pewno są odpowiednio zabezpieczone, czy drzwi balkonowe są im niedostępne itd. Mieszkając w domu parterowym, masz o jeden problem mniej – nie musisz się martwić, że Twoje dziecko niezauważone wyjdzie na balkon.
Jak wspomniano wyżej, dom parterowy – kiedy ma się dzieci – ułatwia posługiwanie się wózkiem.
Polskie budownictwo najbardziej lubi domy piętrowe. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, więc nikogo nie dziwi, że górna część to ta odseparowana od części dziennej. Na górze się śpi i odpoczywa, a na dole pracuje, spędza czas w ciągu dnia i z gośćmi. Inaczej jest, kiedy nie mieszkamy w domu piętrowym – tutaj podział powinien wyglądać inaczej. W jaki sposób? Sam analizujesz projekt domu parterowego, zatem zgodnie z własnymi preferencjami możesz zaplanować, jak to będzie wyglądało u Ciebie.
Budowanie domów piętrowych jest uwarunkowane nie tylko przyzwyczajeniami, ale też kosztami. Jak łatwo można sobie wyobrazić, dom piętrowy, w którym cała powierzchnia mieszkalna znajduje się na dwóch kondygnacjach, będzie posiadał mniejszą powierzchnię dachu. Dom o takim samym metrażu, ale rozłożony na większym terenie, bez pięter, będzie musiał być w całości pokryty dachem, którego powierzchnia jest dwukrotnie większa, a więc mnożymy i koszty.
Warto również pamiętać o tym, że dom parterowy o metrażu takim samym jak standardowy dom jednorodzinny jednopiętrowy (ok. 100 metrów kwadratowych) będzie musiał być położony na większej działce. Za tym idą koszty zakupu takiej działki, a wcześniej znalezienie odpowiedniego terenu, który będzie się do tego nadawał.
Dom parterowy bez wydzielonego piętra to również utrudnienie, jeśli w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, które chciałyby prowadzić osobne życie. Jak pisaliśmy wyżej, w tradycyjnych piętrowych domach zwykle dzieli się przestrzeń na górną – sypialnianą, i dolną – dzienną, gościnną. W przypadku domu parterowego nie jest to możliwe, co może stanowić pewną przeszkodę dla osób, które lubią oddzielać od siebie poszczególne pory doby, a na miejsce odpoczynku udawać się w całkowitym spokoju. Kiedy będziesz chciał się zdrzemnąć po pracy, musisz brać pod uwagę, że na tej samej kondygnacji będą się głośno bawić dzieci.
Zastanawiasz się nad budową domu parterowego? Przeanalizuj wszystkie argumenty i podejmij decyzję odpowiednią dla Twojej rodziny.