Etapy budowy domu zawierają schemat postępowania w przypadku stawiania nowego budynku. Stwórz harmonogram etapów budowy domu, który pomoże Ci planować czas.
Kto już budował w swoim życiu dom, ten wie, jakie etapy tego działania go czekają. I pewnie wie też, że to naprawdę zawiły i pełen niespodzianek proces. Etapy budowy domu odnoszą się zarówno do czynności stricte fizycznych, jak i załatwiania formalności. Można zatem wymienić następujące etapy:
– formalności przed,
– stan zerowy,
– stan surowy otwarty,
– stan surowy zamknięty,
– prace wykończeniowe,
– formalności po zakończeniu budowy.
Harmonogram prac na budowie domu jest niezbędny, aby w odpowiedni sposób zaplanować działania. Musisz wiedzieć, że budowa domu – nawet jeśli nie będziesz w niej uczestniczył bezpośrednio – zabierze Ci sporo czasu. Musisz być dostępny, aby podejmować decyzje, aby odpowiadać na pytania wykonawców, aby zwyczajnie decydować o tym, co dotyczy miejsca, w którym już wkrótce będziesz spędzać sporą część życia.
Wiele osób mówi o tym, że załatwienie pierwszych formalności przed budową domu to najważniejszy etap budowy domu jednorodzinnego. Takie przekonanie może wynikać z tego, że tych formalności jest faktycznie dużo, więc zakończenie ich to czasem powód do świętowania.
Mówiąc „formalności”, mamy na myśli takie dokumenty jak na przykład: pozwolenie na budowę domu, zaakceptowany projekt budowy (w skład którego wchodzą: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny), wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechniczne warunki posadowienia obiektu, oświadczenie o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, mapa sytuacyjno-wysokościowa. Mogą być potrzebne także takie dokumenty (nie w każdym przypadku): decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, zgoda zarządcy drogi na lokalizację obiektu przy drodze lub w pasie drogowym, decyzja środowiskowa, pozwolenie wodnoprawne.
Przed rozpoczęciem budowy należy zakończyć wszystkie prace, które przygotują zaplanowane miejsce do działania. Co wcześniej należy przygotować? Najpierw konieczne jest wyrównanie działki, na której stanie budynek. Kolejna rzecz to zaznaczenie obrysu domu na danym terenie, czyli wyznaczenie dokładnego miejsca, w którym będzie znajdował się dom. Później odbywa się wykopanie fundamentów i wylanie ich, a następnie wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach. Zbrojenie, izolacja – to kolejne etapy.
Wszystkie wymienione wstępne etapy budowy domu powinny być nadzorowane przez specjalistów, którzy znają się na rzeczy i nie pozwolą, by coś poszło nie tak. Te pierwsze prace nad budową domu są wyjątkowo ważne, ponieważ od nich zależy powodzenie na kolejnych etapach.
Wyrażenie „stan surowy” zapewne jest Ci znane. Być może słyszałeś je nie raz i nie dwa od znajomych, którzy właśnie zajmowali się budową swojego domu. A czy wiesz, że osiągnięcie stanu surowego dzieli się na dwa etapy? Otwarty i zamknięty.
Aby dom mógł się znaleźć w stanie surowym otwartym, należy doprowadzić do zakończenia takich prac jak: postawienie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wybudowanie kominów, zrobienie stropów, postawienie schodów wewnętrznych, wykonanie więźby dachowej, zamontowanie rynien.
W zależności od finansów, pogody i innych kwestii ten etap budowy domu jednorodzinnego może trwać około czterech miesięcy. To oczywiście duże przybliżenie, ponieważ każda budowa jest inna, każdą należy traktować indywidualnie.
Pamiętaj, że wielu rzeczy nie dasz rady przewidzieć. Planując czas do wykorzystania na poszczególne etapy, weź pod uwagę margines błędu. Prace mogą się przesunąć z uwagi na nieprzewidziane okoliczności (a tych na świecie w ostatnich latach mamy sporo), a to może spowodować Twoje zniecierpliwienie. Na samym początku załóż, że dany etap będzie trwał dłużej, a być może miło się zaskoczysz.
I wreszcie ten etap, który wyzwala największy uśmiech na twarzy: stan surowy zamknięty. Zamknięcie budynku to oczywiście przede wszystkim wstawienie okien i drzwi, co nada budynkowi wyglądu niemal ostatecznego. Oprócz okien i drzwi na tym etapie zadzieją się następujące rzeczy (po kolei): wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej, wylanie posadzki, położenie tynków wewnętrznych, ocieplenie elewacji.
I kiedy już dom zostanie „zamknięty”, nadchodzi czas na to, co – chyba – najprzyjemniejsze. Jeśli do tej pory kobiety mało interesowały się budową (co oczywiście może być uzasadnione), teraz mogą się wykazać i zapewne z zainteresowaniem będą przyglądać się postępującym pracom. Jako właściciel będziesz miał teraz najwięcej do powiedzenia, ponieważ zaczną się prace wykończeniowe, które bezpośrednio wpłyną na komfort mieszkania. Dobrze wykonane wykończenie poszczególnych pomieszczeń (szpachlowanie ścian, położenie płytek, montaż parapetów i urządzeń grzewczych, ogrzewania) pozwoli w krótkim czasie wprowadzić się do nowego domu.