Przybudówka to część domu, która została do niego dobudowana. Przybudówka może pełnić rolę kilku pomieszczeń, najbardziej popularny jest ganek, czyli tak zwany wiatrołap.
Zamiast budować nowy dom, czasem warto rozbudować już istniejący, aby osiągnąć zamierzony efekt. Mieszkasz z rodzicami, a Twoja rodzina się powiększa? A może chciałbyś rozpocząć własną działalność i potrzebujesz biura w domu, na które nie ma miejsca w istniejących pokojach? Przybudówka może się okazać rozwiązaniem dla Ciebie – spełni Twoje oczekiwania i nie nadszarpnie portfela.
Rozbudowa domu, czyli dołączenie do niego tzw. przybudówki, skutkuje zwiększeniem powierzchni budynku. Dodatkowo zajęta zostaje pewna część gruntu. W związku z takimi zmianami konieczne jest zwrócenie się do urzędu gminy o wydanie wypisu oraz wyrysu z MPZP, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni (wzór wniosku najczęściej można znaleźć na stronie internetowej). Do czego potrzebny będzie ten plan? Otóż zawiera on warunki dotyczące kształtowania zabudowy – obejmują one również możliwości powiększenia domu.
W następnym kroku należy sporządzić projekt rozbudowy obiektu, do czego niezbędny jest wykwalifikowany projektant. Profesjonalista pomoże Ci dobrać lub stworzyć projekt zgodny z Twoimi wymaganiami, potrzebami, ale też zgodny z możliwościami odnoszącymi się do konstrukcji budynku oraz z wymogami gminy.
Należy pamiętać, że – mimo że nowa część domu to zaledwie przybudówka – konieczne jest sporządzenie również planu części instalacyjnej. To również powinno być wykonane przez profesjonalnych pracowników.
Przybudówka wymaga również wcześniejszego wykonania ekspertyzy technicznej. Jest to nie tylko opinia techniczna (z czym często może się kojarzyć), ale bardziej rozbudowana kwestia zawierająca opis branych pod uwagę elementów, ocenę stanu budynku, który ma być rozbudowywany, opis jakichkolwiek uszkodzeń na budynku (np. rys, pęknięć, zagrzybień, zawilgoceń) oraz podanie ewentualnej przyczyny ich powstania oraz zalecenia dotyczące ich naprawy.
Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego nie jest natomiast potrzebne pozwolenie na budowę, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji dotyczącej rozbudowy.
Jak wyżej napisaliśmy, pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku przybudówek, na co pozwalają najnowsze przepisy. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że owa przybudówka musi się znajdować w określonej odległości od sąsiadujących domostw, a dokładniej od granicy z sąsiadem.
Na działce budowlanej budynek powinien się znajdować od granicy z sąsiadującą działką budowlaną nie mniejszej niż:
– 4 m, jeśli jest to budynek zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy;
– 3 m, jeśli jest to budynek zwrócony ścianą bez okien lub drzwi w stronę granicy.
Już wiemy, że przybudówka nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Co zatem można rozumieć jako przybudówkę?
Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, kiedy myślimy „przybudówka”, jest oczywiście ganek czy inaczej wiatrołap. Ganek jest często dobudowywanym elementem, ponieważ jest wykorzystywany do ochrony przed wiatrem i zimnem. W jaki sposób? Osobny ganek, który jest częścią przejściową między drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną domu, izoluje termicznie ową część mieszkalną przed nieprzyjemnie odczuwalnymi warunkami zewnętrznymi, zwłaszcza podczas złej pogody.
Ganek – choć nienazwany w ten sposób – jest wymagany w polskich przepisach dotyczących budowy. W starych domach, w których takiego pomieszczenia przejściowego brakuje, często jest on dobudowywany. Dlatego właśnie często mówi się o przybudówce jako o ganku.
A przybudówka to nie tylko ganek. Jako przybudówkę można rozumieć także choćby ogród zimowy, czyli pomieszczenie służące stricte do wypoczynku. Ogród zimowy to pewnego rodzaju taras znajdujący się bezpośrednio przy ścianie domu – można na niego wyjść jak na balkon. Taki rodzaj werandy jest najczęściej stawiany w okolicach salonu, jadalni lub kuchni. Jeśli przestrzeń ta jest ogrzewana, spokojnie może stanowić dodatkowe pomieszczenie w domu, np. salon czy jadalnię, z którego korzysta się także zimą. Jeśli jest nieogrzewany, to zimą (mimo nazwy) będzie wyłączony z użytkowania.
Ogród zimowy nie wymaga pozwolenia na budowę, dlatego – kiedy w domu brakuje miejsca do odpoczynku – jest pierwszą myślą, która przychodzi do głowy gospodarzom zastanawiającym się nad rozbudową.
Jeśli Twój dom okazuje się za mały dla całej rodziny, potrzebuje remontu, odświeżenia w postaci powiększenia, jeśli potrzebujesz miejsca do pracy usytuowanego w budynku, w którym mieszkasz, przemyśl kwestię przybudówki. Przybudówka może rozwiązać wiele Twoich problemów, a jej budowanie wcale nie jest tak utrudnione, jak się wydaje. Nie potrzeba pozwolenia, wystarczy spełnienie wyżej wymienionych warunków oraz odpowiedni projekt. Dobudowanie pomieszczenia nie generuje zbyt wysokich kosztów, co również przemawia na jego korzyść.